Ülemaailmne neerupäev 2023 – terved neerud kõigile!

 
Sellel aastal tahame valmistuda ootamatusteks ja toetada haavatavaid.
 
Katastroofiliste sündmuste märkimisväärne mõju, olgu need siis kohalikud (maavärin, üleujutused, sõda, äärmuslikud ilmastikuolud) või globaalsed (COVID-19 pandeemia), mõjutab meie toimimist ja elutingimusi tervikuna.

Kõik need äärmuslikud olud puudutavad eriti krooniliste haiguste all kannatavaid inimesi, kellest neerupatsiente on üle 850 miljoni inimese kogu maailmas, kuna juurdepääs korralikele diagnostikateenustele, ravile ja hooldusele on suurel määral ohus.

Mittenakkuslikud haigused, sealhulgas südame-veresoonkonna haigused, diabeet, vähk, hüpertensioon, kroonilised kopsuhaigused ja krooniline neeruhaigus (KNH), on teadaolevalt peamised surma- ja puude põhjused kogu maailmas, eriti väga madalate, madalate ja keskmise sissetulekuga riikides.

Hädaolukordade korral on kroonilise neeruhaigusega patsient üks haavatavam ühiskonna liige, sest vajalik on järjepidev koordineeritud ravi – ravi, mis on sageli eluaegne ja hõlmab pidevat kompleksset ravi.
 
Viimastel aastatel on COVID-19 pandeemia pakkunud väljakutse, millega tervishoiusüsteem seisis silmitsi, et pakkuda olulisi tervihoiuteenuseid ning COVID-19 tekitas olulise lisapinge sellele haavatavale elanikkonna osale, kes vajavad pidevat tervishoiuteenust.
 
Ootamatuteks sündmusteks valmistumine neeruhaigete jaoks äärmiselt oluline.
Oluline on, et tugisüsteem suudaks seda toetada ja järjepidevuse tagada.